Vezi care sunt laureații Concursului Național „Fotografia-document etnografic” FOTO

Cea de-a XVIII-a ediție a Concursului Național „Fotografia-document etnografic” își deschide porțile începând cu 24 noiembrie 2021, la Muzeul de Artă din Cluj-Napoca.

Artiștii fotografi selectați de juriu, care compun tabloul ediției 2021, provin din România, Polonia și Serbia: Ádám Gyula – Miercurea Ciuc, Marco Algasovschi – Braşov, Bálint Zsigmond – Târgu Mureș, Balog Zoltan – Aiud, Mircea Băduț – Râmnicu Vâlcea, Both Gyula – Târgu Mureş, Adriana Bozsoki – Cluj, Andrea Chercioban-Nicolinț – Serbia, Vasile Chira – Baia Mare, Maria Ciceo – Cluj, Cătălin Dartu – Cluj, Vlad Dumitrescu – Braşov, Fekete Réka – Odorheiu Secuiesc, Flach Jolanta – Zakopane (Polonia), Fülöp Jenő – Sângeorgiu de Mureș, Daniel Iancu – Orăștie, Costel Iftinchi – Iași, Tudorel Ilie – Baia Mare, Incze Domokos – Miercurea Ciuc, Ioja Oszkár Norbert – Cluj, Elena Isfan – Deva, Marius Isfan – Deva, Maria Iuga – Cluj, Kerekes Péter Pál – Târgu Mureș, Kertész Hajnalka – Odorheiu Secuiesc, Kuti Zoltán Hermann – Miercurea Ciuc, Labancz Istvan – Miercurea Ciuc, Lako Anna – Târgu Mureș, Niculina Laza – Cluj, Constantin Lazăr – Oradea, Alexandru Marina – Baia Mare, Dănuț Mocrei – Botoșani, Sever Moldovan – Bistrița, Nagy Botond – Târgu Mureș, Gheorghe Petrila – Oradea, Marian Plaino – București, Plájás István – Târgu Mureș, Raul Poenar – Orăștie, Ovi D.Pop – Oradea, Adela Lia Rusu – Oradea, Vasile Sârb – Alba Iulia, Mariana Scubli – Sighetu Marmației, Szegedi Ferenc – Târgu Mureș, Școala Gimnazială Borșa (Cluj), Tordai Ede – Târgu Mureș, Roxana Turcu – Galați, Darius Vele – Gilău, Vincze-Jancsi Szabolcs – Huedin, Vitos Hajnal – Miercurea Ciuc.

Laureații Concursului Național „Fotografia-document etnografic” 2021 sunt:

  • trofeul „Carol Popp de Szathmáry”, secţiunea alb-negru:
    NAGY BOTOND – Târgu Mureș, pentru lucrarea „Un moment de pauză”;
  • premiul al II-lea, secţiunea alb-negru:
    GHEORGHE PETRILA – Oradea, pentru lucrarea „Spre biserică”;
  • premiul al III-lea, secţiunea alb-negru:
    KUTI ZOLTÁN HERMANN – Miercurea Ciuc, pentru lucrarea „Biciul”;
  • trofeul „Szabó Tamás”, secțiunea color:
    MARIANA SCUBLI – Sighetu Marmației, pentru lucrarea „Așteptări”;
  • premiul al II-lea, secţiunea color:
    ÁDÁM GYULA – Miercurea Ciuc, pentru lucrarea „În paradis”;
  • premiul al III-lea, secţiunea color:
    CONSTANTIN LAZĂR – Oradea, pentru lucrarea „Mâini de aur”;
  • premiul Secţiunii speciale „Fântâna, sursă de apă și simbol sacru”:
    NAGY BOTOND – Târgu Mureș, pentru lucrarea „Fântână cu roată”;
  • premiul Secţiunii „Reproducere după fotografia veche”:
    MARIA CICEO – Cluj-Napoca, pentru lucrarea „Chemători și drușcă”;
  • premiul Art Image:
    ELENA ISFAN – Deva, pentru lucrarea „Model”:
  • premiul ,,Gianluca Mantovani” pentru Portret:
    MARIANA SCUBLI – Sighetu Marmației, pentru lucrarea „Ruga”;
  • premiul Special „Feleki Károly”:
    ANNA LAKO – Târgu Mureș, pentru lucrarea „Împreună”.

Related posts

Leave a Comment