Spectacole inspirate din literatura clasică pentru copii, la Puck

Cei mici și cei mari sunt așteptați în acest weekend la sediul Teatrului de Păpuși „Puck” din Cluj-Napoca la două spectacole inspirate din literatura clasică pentru copii.

Este vorba de „Sărmanul Dzsoni și Arnica”/„Szegény Dzsoni és Árnika”, în regia Ibolyei și „Motanul încălțat”, în regia lui Cristian Nedea.

Astfel, sâmbătă, 25 ianuarie, de la ora 11:00, pe scena instituției va fi prezentat spectacolul „Sărmanul Dzsoni și Arnica”/„Szegény Dzsoni és Árnika”, după Ervin Lázár, în regia Ibolyei Varga.
Este un spectacol despre dragoste adevărată, responsabilitate, loialitate, perseverență, libertate și multe alte valori fundamentale.
Dramaturgia este semnată de Zsolt Láng, regia de Ibolya Varga, muzica de Zsolt Lászlóffy, iar scenografia de Szilárd-Zsolt Filep. În distribuție: Balogh Dorottya, Domokos Szabolcs/Szűcs Tamás, Giriti Réka, Kötő Áron, Mostis Balázs, Patka Ildikó, Péter Izolda și Urmánczi Jenő.
Spectacolul se joacă în limba maghiară, iar vârsta minimă recomandată este de patru ani.

Duminică, 26 ianuarie, de la ora 11:00, pe aceeași scenă va fi prezentat spectacolul „Motanul încălțat”, după Charles Perrault.
Scenariul și regia: Cristian Nedea
Povestea clasică a Motanului încălțat este reinterpretată, propunerea regizorului Cristinel Nedea respectând rețeta unui love story, dar unul pisicesc prin excelență.
„Pentru Motanul încălțat, lumea e doar un decor și oamenii sunt doar o figurație necesară. Întreaga relație cu stăpânul este văzută aici ca o simplă unealtă a îndeplinirii destinului pisicesc. Și cum ar putea fi altfel, când pisica se îndrăgostește? Povestea e a neamului mâțesc”, subliniază regizorul.
Spectacolul „Motanul încălțat” este o creație colectivă coordonată de Cristinel Nedea.
Distribuția și interpretarea muzicală: Ionuț Constantinescu, Ion Iurcu și Iulian Lungu.
Scenografia și pictura sunt semnate de Elena Ilaș, sculptura de Florin Marin, iar ilustrația muzicală de Ion Iurcu.
Coordonarea muzicală: Arona Bogdan.
Spectacolul este prezentat în limba română, iar vârsta minimă recomandată este de trei ani.

De asemenea, marți, 28 ianuarie, de la ora 17:00, la Teatrul de Păpuși „Puck” va fi prezentat spectacolul „Don Quijote”, după Miguel de Cervantes, în regia lui Ioan Brancu.

Biletul de intrare la spectacolele prezentate la sediu în zilele de sâmbătă și duminică costă 48 de lei pentru adulți, 24 de lei pentru pensionari și 12 lei pentru preșcolari, elevi și studenți.
De asemenea, biletul de intrare la spectacolele jucate la sediu de luni până vineri costă 10 lei pentru copii, elevi, studenți (tarif redus cu 75%), pentru pensionari 20 de lei (tarif redus cu 50%), iar pentru adulți 40 de lei.
Biletele se pot achiziționa online.
Spectatorii sunt rugați să ajungă cu 15 minute înainte de ora de începere a spectacolului.

CITEȘTE ȘI:

Descoperă o parte din lumile pierdute, la Muzeul Etnografic al Transilvaniei

Mărturia unei vieți dedicate artei, într-un vernisaj la Muzeul de Artă Cluj-Napoca

 

Related posts

Leave a Comment