Reprezentanţii Uniunii Naţionale a Judecătorilor din România se plâng, din nou, de subfinanţarea sistemului judiciar. Ei au afirmat că subfinanţarea sistemului judiciar afectează independenţa Justiţiei.De asemenea, ei cer ca banii alocaţi Justiţiei să fie administraţi de către instanţe, nu de Ministerul Justiţiei. Şi asta pentru că judecătorii sunt de părere că Ministerul Justiţiei este un prost administrator al banului public. Ei au dat exemplul constractului încheiat cu Poşta Română pentru trimiterea citaţiilor. Ca urmare a acestui contract, instanţele plătesc suma de 4,7 lei pentru fiecare trimitere, adică aproape dublu cât plăteşte un cetăţean obişnuit. De asemenea, judecătorii cer mărirea sumelor alocate pentru instanţe. Dacă în anul 2008, bugetul alocat Justiţiei a fost de 350 de milioane de euro, anul acesta, el este de doar 245 de milioane de euro. 85 la sută din acest buget reprezintă salariile angajaţilor din sistemul judiciar.
Related posts
-
Clujul, vizat de o atenționare de viituri și inundații
O atenționare hidrologică, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00, privind... -
Biciclete, trotinete și role în loc de simple diplome: Cum sunt stimulați să învețe elevii unei școli din județul Cluj
Finalul de an școlar aduce o dublă bucurie pentru elevii Școlii Gimnaziale „George Barițiu” din Jucu... -
Localitatea din România unde oamenii au rămas blocați în propriile curți din cauza centurii aflate în construcție
Mai multe familii din oraşul ilfovean Pantelimon nu mai au cum să ajungă în curţile locuinţelor,...
