Regiunea Sibiului devine un punct central în eforturile europene de tranziție de la modelele economice liniare la soluții sustenabile și incluzive. Prin intermediul proiectului RIBES (Regional Inclusive Biobased Entrepreneurship Solutions), echipa Universității „Lucian Blaga” din Sibiu (ULBS) facilitează implementarea unor soluții pilot care vizează valorificarea resurselor locale, de la lână de oaie până la ecologizarea solurilor poluate.
Proiectul RIBES este o inițiativă de cercetare și inovare finanțată de Uniunea Europeană prin programul Horizon Europe. Acesta vizează 10 regiuni europene și are ca scop principal depășirea barierelor care stau în calea unei bioeconomii circulare, cum ar fi infrastructura subdezvoltată, lipsa de înțelegere a conceptelor de bioeconomie sau conștientizarea scăzută a pieței.
În acest context, echipa ULBS coordonează forumuri de inovare deschisă, care funcționează ca ecosisteme unde cercetătorii, producătorii și autoritățile pot dialoga și testa soluții concrete.
Activitățile practice ale proiectului în județul Sibiu sunt strâns legate de specificul local și de provocările de mediu ale zonei:
- Valorificarea lânii de oaie: Sibiul ocupă locul al doilea la nivel național în acest sector, iar proiectul caută modalități eficiente de a transforma această resursă într-un activ economic sustenabil.
- Ecologizarea zonei Copșa Mică: Se propune utilizarea plantelor energetice pentru a curăța solurile poluate din zonă și oferă simultan o sursă de biomasă.
- Energie din deșeuri: Proiectul vizează producția de biogaz din deșeuri organice și contribuie la economia circulară prin transformarea resturilor în resurse energetice.
Pentru a susține aceste eforturi, proiectul a dezvoltat o platformă digitală care servește drept pilon central pentru inovația europeană, structurată pe trei componente:
- Resource Hub: Un depozit de cunoștințe ce oferă materiale educaționale despre beneficiile soluțiilor circulare.
- Discussion Hub: O rețea de networking care facilitează schimbul de bune practici între cercetători, consumatori și antreprenori.
- Marketplace local: Un punct de întâlnire digital unde producătorii sustenabili se pot conecta direct cu piața, care elimină intermediarii.
Prin aceste instrumente și activități, RIBES nu propune doar o schimbare teoretică, ci oferă mecanisme practice pentru ca regiunea Sibiului să adopte modele economice mai verzi și mai incluzive.
Prezentul articol / material a fost publicat cu finanțare din programul„PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!”, în cadrul proiectului „Centrul de orientare în cariera de cercetător – Regiunea Centru” – COCerc, PNRR-III-C9-2022 – I10 / 7 /16.11.2023. Conținutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziția oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României.
EXCLUSIV: Vizită incognito a președintelui Nicușor Dan la Cluj
