Ministrul PDL al Dezvoltării Regionale, Elena Udrea, şi primarul din Cluj-Napoca, Sorin Apostu, au semnat, în prezenţa premierului Emil Boc, la sediul Primăriei Cluj-Napoca, trei contracte de finanţare a unor proiecte depuse în cadrul Planului Operaţional Regional. Proiectele au fost depuse de către reprezentanţii administraţiei locale.Valoarea totală a acestor contracte este de 203 milioane de lei. Cele trei contracte vizează reabilitarea liniei de tramvai dintre Mănăştur şi platforma industrială, reamenajarea Parcului Central şi renovarea clădirii fostului Casino, care ar urma să devină un centru cultural. Lucrările, la toate cele trei proiecte, ar urma să dureze trei ani, a spus primarul Sorin Apostu. Emil Boc a declarat că este bucuros că locuitorii Clujului vor scăpa de zgomotul făcut de tramvaie. De asemenea, Emil Boc a spus că trebuie acordată o atenţie deosebită atragerii de fonduri europene. La rândul său, ministrul Elena Udrea a declarat că Primăria Cluj-Napoca a obţinut finanţare europeană pentru 21 de proiecte, în valoare de 237 de milioane de lei.
Related posts
-
Performanță europeană pentru elevii clujeni
Consiliul Județean Cluj felicită echipa de robotică PrimeTech a Liceului de Informatică „Tiberiu Popoviciu” din Cluj-Napoca... -
Clujul, vizat de o atenționare de viituri și inundații
O atenționare hidrologică, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00, privind... -
Biciclete, trotinete și role în loc de simple diplome: Cum sunt stimulați să învețe elevii unei școli din județul Cluj
Finalul de an școlar aduce o dublă bucurie pentru elevii Școlii Gimnaziale „George Barițiu” din Jucu...
