În doar o săptămână, 13 cetățeni străini au fost depistați că stăteau ilegal în Cluj, 9 din Tunisia, 2 din Maroc şi câte unul din Congo şi Argentina.În 12 cazuri s-a prelungit dreptul de şedere întrucât străinii sunt înscrişi la unităţi de învăţământ superior din Cluj-Napoca şi frecventează cursurile acestora. Iar pentru o persoană a fost emisă o decizie de returnare prin care cetăţeanul străin este obligat să părăsească ţara în termen de 15 zile, întrucât a intrat în România în scop de vizită şi nu a părăsit teritoriul naţional la expirarea dreptului de şedere. Totodată, nu îi este permisă intrarea pe teritoriul României pe o perioadă de 6 luni. Cetăţenii străini au fost sancționaţi contravenţional cu amenzi în valoare totală de 12.200 lei. Inspectoratului General pentru Imigrări prin structurile sale teritoriale va continua organizarea unor astfel de acţiuni, privind combaterea şederii ilegale.
Related posts
-
Nicușor Dan, la Cluj: România ar putea avea un nou premier desemnat vineri
O nouă propunere de premier ar putea fi făcută vineri, după ce, mâine, vor avea loc... -
EXCLUSIV: Vizită incognito a președintelui Nicușor Dan la Cluj
Președintele României, Nicușor Dan, a vizitat astăzi Clujul. El nu a avut nici un eveniment public... -
Polițiștii clujeni au împărțit amenzi șoferilor pentru consumul de alcool și droguri
Plițiștii de la rutieră, din cadrul IPJ Cluj, împreună cu efectivele structurilor rutiere din județ, au...
