Victorie de locul I pentru „U” Mobitelco Cluj

Echipa clujeană de baschet masculin a revenit pe primul loc al Diviziei A după victoria din derby-ul local, 87-56, cu BC Gladiator, „restanţă” din etapa a 22-a.Aflaţi într-o postură neobişnuită, de oaspeţi în Sala Sporturilor „Horia Demian”, cei de la „U” Mobitelco Cluj şi-au văzut de treabă şi au trecut la conducere din primele minute ale „restanţei” cu BC Gladiator. Alb-negrii au avut 11-0 la un moment dat, în primul sfert, pe care l-au câştigat cu 17-8. Elevii lui Bruno Roschnafsky au reuşit să se apropie până la două puncte de cei de la „U” în sfertul doi, ba chiar au ratat posibilitatea, printr-o aruncare de trei puncte a antrenorului-jucător, de a prelua conducerea pe tabelă. Acesta a fost singurul moment de, aşa-zisă, tensiune a meciului, pentru că Silvăşan şi compania au început să se distanţeze treptat pe tabelă şi să-l facă pe tehnicianul Marcel Ţenter să ruleze întreg lotul de jucători pe final. Meciul s-a terminat cu victoria lui „U”, 87-56, care o readuce pe primul loc în clasament, chiar şi cu o restanţă rămasă de jucat. În schimb, pentru BC Gladiator se anunţă o perioadă extrem de grea, mai ales că formaţia clujeană este singura din campionat care nu a reuşit nici o victorie în acest retur.