Sindicaliştii din CNS Cartel Alfa Cluj au reuşit să mai obţină o victorie în negocierile cu conducerea constructorului american al Autostrăzii Transilvania, compania Bechtel. Conducerea firmei americane a fost de acord să amâne cu o lună concedierea celor 2.500 de muncitori, în speranţa că statul român îşi va onora angajamentele de plată.În total, Guvernul trebuie să achite restanţe în valoare totală de 150 de milioane de euro către Bechtel, în contul lucrărilor executate anul trecut. Din cauza faptului că bugetul alocat Autostrăzii Transilvania pentru acest an nu include fondurile necesare finanţării lucrărilor programate pentru 2010, conducerea companiei americane şi-a anunţat intenţia de a concedia toţi angajaţii. Au intervenit reprezentanţii Direcţiei Regionale de Drumuri şi Poduri, iar Bechtel a făcut acum două săptămâni un prim pas înapoi. Conducerea companiei a promis că va păstra 300 de muncitori care să lucreze la segmentul de autostradă dintre Turda şi Câmpia Turzii. Au urmat noi negocieri, iar conducerea Bechtel a acceptat să amâne concedierile colective.
Related posts
-
Rusoaicele s-au retras de la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică de la Cluj
Decizia primarului Clujului, Emil Boc, de a interzice utilizarea simbolurilor naționale ale Rusiei la Cupa Mondială... -
Alertă de Cod Portocaliu în Cluj: 351 de farmacii devin puncte de prim-ajutor
Județul Cluj intră sub incidența unui Cod Portocaliu de caniculă și disconfort termic accentuat. Valul de... -
Mii de amenzi de la ISC și sute de șantiere oprite VEZI soluția experților pentru reducerea accidentelor de muncă
Șantierele din România rămân sub lupa strictă a inspectorilor, iar cifrele oficiale arată o realitate îngrijorătoare...
