„U” Cluj, înfrângere categorică în Ghencea

Universitatea Cluj a pierdut ultimul meci al anului, 0-3 cu Steaua Bucureşti, în deplasare, şi va ierna pe locul 14 în clasament, ultima poziţie care menţine în Liga I„U” Cluj avea gânduri mari în Ghencea, conform antrenorului Ionuţ Badea, dar nu a fost decât un „sparring partner” pentru o echipă a Stelei care se pregătea de confruntarea decisivă cu Napoli, din Europa League. Roş-albaştrii au pus stăpânire pe joc încă de la început, iar Novak Martinovic a deschis scorul în minutul 22. Boştină a fost la un pas să egaleze pe finalul primei reprize, însă Tătăruşanu a intervenit salvator la şutul mijlocaşului clujean din interiorul careului. În a doua parte a meciului, „U”-iştii nu au dat nici un moment senzaţia că pot reveni în joc, iar bucureştenii au făcut ce au vrut pe teren. Inevitabil, steliştii au mai marcat alte două goluri pentru un 3-0 de moral în vederea meciului cu Napoli, de săptămâna viitoare. În schimb, „U” a căzut pe locul 14 în clasament, primul loc deasupra liniei retrogradării, iar pauza de iarnă nu se anunţă deloc una liniştitoare pentru elevii lui Ionuţ Badea.