Echipa naţională de handbal feminin a României a câştigat, 31-25 (16-7), în faţa Ungariei, la Campionatul Mondial din China.Primul meci greu al României, din grupa C a Campionatului Mondial din China, a avut loc astăzi, împotriva eternei rivale, Ungaria. Fără Anita Gorbicz şi Katalin Palinger, maghiarele păreau mai vulnerabile ca niciodată, iar româncele nu puteau rata şansa de a se impune, mai ales că acest rezultat va conta pentru grupa semifinală. După un început de meci echilibrat, tricolorele s-au distanţat în a doua parte a primei reprize, iar la pauză au intrat cu nouă goluri avans, 16-7. La reluare, deşi handbalistele noastre au început destul de bine, au existat, apoi, şapte minute în care Neagu şi compania nu au marcat nici un gol. Unguroaicele au profitat şi s-au apropiat doar la două goluri, (20-18, min 43). Până la urmă, un ultim forcing al României a restabilit o diferenţă liniştitoare, astfel că meciul s-a terminat cu scorul de 31-25, o victorie care le va ajute pe românce în grupa semifinală, acolo unde au acumulat, deja, două puncte. În grupa C a mondialelor, România mai are de jucat miercuri, cu Tunisia şi joi, cu Norvegia.
Related posts
-
Biciclete, trotinete și role în loc de simple diplome: Cum sunt stimulați să învețe elevii unei școli din județul Cluj
Finalul de an școlar aduce o dublă bucurie pentru elevii Școlii Gimnaziale „George Barițiu” din Jucu... -
Localitatea din România unde oamenii au rămas blocați în propriile curți din cauza centurii aflate în construcție
Mai multe familii din oraşul ilfovean Pantelimon nu mai au cum să ajungă în curţile locuinţelor,... -
Norwegian lansează zboruri directe Cluj-Oslo și Cluj-Copenhaga – Scandinavia, mai aproape de Transilvania
Transilvania este mai aproape ca niciodată de Scandinavia după ce compania aeriană Norwegian a anunțat lansarea...
