Liderii PSD Cluj, Ioan Oleleu și Ilarie Ivan, critică disponibilizările anunțate de către ministrul Agriculturii, Valeriu Tabără, în rândul angajaților Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare (ANIF). Potrivit vicepreședintelului PSD Cluj, Ilarie Ivan, fost șef al Direcției Agricole Cluj, din cei circa 5.000 de angajați ai ANIF vor mai rămâne doar 1.500.”Este ciudat modul în care domnul ministru Tabără găsește de cuviință să lupte împotriva secetei. Angajații ANIF care vor fi concediați sunt tocmai specialiștii capabili să reducă efectele secetei”, a spus Ilarie Ivan. El a adăugat că s-ar fi așteptat ca ministrul Agriculturii să anunțe mai degrabă subvenții la apă și energie electrică pentru proprietarii terenurilor care apelează la irigații. Și asta cu atât mai mult cu cât tocmai specialiștii Ministerului Agriculturii au recomandat fermierilor să utilizeze între 300 și 500 de metri cubi de apă la hectar, sub formă de irigații, pentru a pregăti lucrările agricole de anul viitor.
Related posts
-
România are un nou premier desemnat: Adrian Veștea
Președintele României, Nicușor Dan, a anunțat oficial, duminică dimineața, că Eugen Tomac și-a depus mandatul de... -
Via Cluj TV: Primarul din Turda, declarat incompatibil de ANI
Primarul municipiului Turda, Cristian Matei, a fost declarat incompatibil de către Agenția Națională de Integritate (ANI),... -
Parteneriat între UBB și Universitatea din Viena
O echipă a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB), condusă de rectorul UBB, prof. univ. dr. psih....
