Protestul celor aproximativ 100 de mineri, angajați ai Salinei Dej, care s-au blocat de vineri seara în subteran a luat sfârșit. Directorul Societății Naționale a Sării, Alexandru Duca, a acceptat să revină la plafonul de salarii de anul trecut, ceea ce înseamnă că salariile minerilor nu vor fi diminuate.După mai mult de 30 de ore în care s-au blocat în subteran, minerii din Ocna Dej au pus capăt protestului. Ei au negociat cu conducerea Societății Naționale a Sării, care a acceptat să revină la plafonul de salarii de anul trecut. Inițial, fondul de salarii al Salinei fusese scăzut cu 250.000 de lei, deși minerii și-au îndeplinit indicatorii de performanță și au crescut producția cu 10 la sută. Șase mineri au ajuns la spitalul din Dej, unde au fost consultați de medici, după ce au acuzat problem minore de sănătate. În perioada următoare vor continua negocierile dintre mineri și conducerea companiei care administrează salina din Dej. Minerii cer acum mărirea salariilor, proporțional cu depășirile de producție pe care le realizează. Deocamdată, ei nu au primit vreo promisiune formală în acest sens.
Related posts
-
Performanță europeană pentru elevii clujeni
Consiliul Județean Cluj felicită echipa de robotică PrimeTech a Liceului de Informatică „Tiberiu Popoviciu” din Cluj-Napoca... -
Clujul, vizat de o atenționare de viituri și inundații
O atenționare hidrologică, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00, privind... -
Biciclete, trotinete și role în loc de simple diplome: Cum sunt stimulați să învețe elevii unei școli din județul Cluj
Finalul de an școlar aduce o dublă bucurie pentru elevii Școlii Gimnaziale „George Barițiu” din Jucu...
