Prima liturghie greco-catolică a fost oficiată, ieri, în biserica parohială din localitatea Bocşa, judeţul Sălaj, după 62 de ani. Biserica greco-catolică a reintrat în posesia bisericii cu ajutorul jandarmilor şi al executorilor judecătoreşti, la capătul unui proces de retrocedare care a durat mai mulţi ani.Biserica fusese confiscată greco-catolicilor în anul 1948, când autorităţile comuniste au interzis Biserica Română Unită cu Roma, Greco-Catolică. Lăcaşul de cult a fost dat în folosinţa ortodocşilor, care au refuzat să o restituie. Mai mult, în perioada în care ortodocşii se aflau în posesia bisericii, ei au refuzat propunerea greco-catolicilor de a organiza slujbe alternative, la ore diferite. Însă, în cele din urmă, după ce au reintrat în posesia bisericii, greco-catolicii au repus în discuţie propunerea slujbelor alternative, pe care ortodocşii, rămaşi fără lăcaş de cult, au acceptat-o.
Related posts
-
Performanță europeană pentru elevii clujeni
Consiliul Județean Cluj felicită echipa de robotică PrimeTech a Liceului de Informatică „Tiberiu Popoviciu” din Cluj-Napoca... -
Clujul, vizat de o atenționare de viituri și inundații
O atenționare hidrologică, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00, privind... -
Biciclete, trotinete și role în loc de simple diplome: Cum sunt stimulați să învețe elevii unei școli din județul Cluj
Finalul de an școlar aduce o dublă bucurie pentru elevii Școlii Gimnaziale „George Barițiu” din Jucu...
