Ministrul delegat pentru Dialog Social, Doina Pană, a anunțat la Cluj, că dorește să se implice în medierea și rezolvarea problemelor apărute la Napolact. Aproximativ 300 de persoane riscă să fie concediate în cazul în care acționarul majoritar al fabricii producătoare de lactate, concernul FrieslandCampina, va decide închiderea fabricii din comuna Baciu. Reprezentanții companiei spun că, deocamdată, nu au luat nici o decizie, însă au dat de înțeles că închiderea fabricii este o variantă de lucru. Ministrul Doina Pană a declarat, pentru www.clujtoday.ro, dorește ca toate părțile implicate, de la reprezentanții fabricii la cei ai salariaților, furnizorilor și autorităților locale să stea la aceeași masă și să discute această problemă.Compania Napolact, deși este pe profit, potrivit documentelor oficiale depuse la Ministerul Finanțelor, a închis în ultimii ani, două fabrici importante. Este vorba de fabrica din Huedin, care prelucra laptele de bivoliță, și fabrica din Țaga, unde producea celebra brânză de Năsal. Autoritățile județene încearcă să îi convingă pe reprezentanții companiei să ia în calcul redeschiderea fabricii din Țaga, unde producția a fost oprită acum o lună. Potrivit vicepreședintelui Consiliului Județean Cluj, Ioan Oleleu, o soluție ar putea fi includerea fabricii în viitorul cluster agricol care va funcționa în județ.
Related posts
-
Clujul, vizat de o atenționare de viituri și inundații
O atenționare hidrologică, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00, privind... -
Biciclete, trotinete și role în loc de simple diplome: Cum sunt stimulați să învețe elevii unei școli din județul Cluj
Finalul de an școlar aduce o dublă bucurie pentru elevii Școlii Gimnaziale „George Barițiu” din Jucu... -
Localitatea din România unde oamenii au rămas blocați în propriile curți din cauza centurii aflate în construcție
Mai multe familii din oraşul ilfovean Pantelimon nu mai au cum să ajungă în curţile locuinţelor,...
