Firma SAB Miller, cea a mutat producția berii Ursus din Cluj în Buzău, deschide o berărie în locul fabricii de bere, într-o încercare de a drege busuiocul. Reprezentanții firmei sud-africane se laudă că vor investi circa un milion de euro în berărie, în condițiile în care au lăsat orașul fără o investiție de câteva zeci de milioane de euro și fără un brand care fusese creat în Cluj în anul 1878.Noua berărie ar urma să conțină mai multe săli și o instalație pentru produs berea. Numele berăriei ar urma să fie ”Fabrica de Bere”. Aici ar urma să fie produs, într-o cantitate infimă, un tip de bere locală. Berăria sud-africană ar urma să fie deschisă în luna mai. Sud-africanii spun că acesta este primul proiect de acest fel pentru compania lor. Potrivit mai multor proprietari de baruri și restaurante, în Cluj, vânzările de bere Ursus au scăzut semnificativ după ce producția de bere a fost mutată peste Carpați.
Related posts
-
Inițiativă: Elevii din Jucu, premiați cu biciclete, trotinete și role
Primăria comunei Jucu a găsit o nouă modalitate pentru a-i stimula pe copii să învețe. Ea... -
SportinCluj: Restricții de trafic pe durata competiției Cluj Running Festival
Cluj-Napoca va găzdui prima ediție a competiției de atletism Cluj Running Festival. Aceasta este programată în... -
Inovație pentru o economie durabilă în Sibiu: Proiectul RIBES accelerează tranziția către bioeconomia circulară
Regiunea Sibiului devine un punct central în eforturile europene de tranziție de la modelele economice liniare...
