Șase milioane de lei vor fi cheltuiți pentru pregătirea angajaților aeroporturilor din România. Proiectul, cofinanțat de Fondul Social European, a fost câștigat de Asociația Aeroporturilor din România. În cadrul acestui proiect vor fi pregătite 600 de persoane, dintre 25 de manageri, de la cele 16 aeroporturi funcționale din țară. Durata proiectului este de 24 de luni. Un calcul simplu arată că, pentru pregătirea unui angajat al aeroporturilor, pentru a comunica cu ajutorul calculatorului, pentru a proteja mediul și pentru a îmbunătăți condițiile de muncă ale acestora, finanțatorii vor cheltui câte 10.000 de lei.Acest proiect presupune îmbunătățirea condițiilor de muncă și introducerea de noi practici de lucru în aeroporturile din România. Președintele Asociației Aeroporturilor, David Cicio, a declarat că standardizarea practicilor în aeroporturile românești este importantă, în condițiile în care traficul de pasageri a crescut, de la 5,4 milioane de pasageri pe an în 2006, la peste 10 milioane de pasageri, în 2010. De asemenea, el a explicat că există o serie de companii aeriene, precum Lufthansa, care auditează din doi în doi ani aeroporturile cu care lucrează, iar această standardizare va ajuta aeroporturile românești să rămână în competiție cu cele din străinătate pentru atragerea companiilor aeriene.
Related posts
-
Biciclete, trotinete și role în loc de simple diplome: Cum sunt stimulați să învețe elevii unei școli din județul Cluj
Finalul de an școlar aduce o dublă bucurie pentru elevii Școlii Gimnaziale „George Barițiu” din Jucu... -
Localitatea din România unde oamenii au rămas blocați în propriile curți din cauza centurii aflate în construcție
Mai multe familii din oraşul ilfovean Pantelimon nu mai au cum să ajungă în curţile locuinţelor,... -
Norwegian lansează zboruri directe Cluj-Oslo și Cluj-Copenhaga – Scandinavia, mai aproape de Transilvania
Transilvania este mai aproape ca niciodată de Scandinavia după ce compania aeriană Norwegian a anunțat lansarea...
