Complexul continuă în Gruia. Steaua a câştigat din nou la Cluj

CFR Cluj rămâne fără victorie în faţa celor de la Steaua Bucureşti din 2005 încoace şi după meciul disputat duminică seară în Gruia. Bucureştenii s-au impus cu 1-0, la capătul unei partide în care au jucat mai bine de o repriză cu un om în plus.Singurul gol al meciului a fost reuşit de Cristi Tănase, în minutul 15, atunci când acesta a profitat de o apărare clujeană visătoare şi a trimis mingea peste Felgueiras. Oaspeţii au trecut pe lângă 2-0 imediat, prin Chipciu, dar au primit o mână nesperată de ajutor pe finalul primei reprize, atunci când Negruţ a văzut direct “roşu” după o intrare dură la portarul Arlauskis. În a doua parte a meciului steliştii s-au mulţumit doar să ţină de minge, iar ocaziile importante au aparţinut clujenilor. Gregory Tade a ajuns târziu la o minge în faţa porţii, în timp ce Florin Costea a tras pe deasupra ei, astfel că ardelenii au ratat şansa măcar a unui rezultat de egalitate care să mai spele din amărăciunea lăsată după eliminarea din Europa League. CFR Cluj rămâne cu o singură victorie împotriva Stelei de la revenirea în Liga I, un 1-0 reuşit în 2005, atunci când antrenor era Dorinel Munteanu.