Circul lui Nero a fost locul unde erau executați creștinii, unul dintre cele șase circuri situate în Roma antică, celelalte fiind: Circul Flaminius, Circul Maxentius, Circul Maxim, Circul Varianus și Circul Agonalis.
Nero a devenit împărat în anul 54 e.n., după moartea lui Claudius. Domnia lui Nero a fost brutală, el și-a ucis mama, Agrippina, pe prima sa soție, Octavia și, probabil, pe Poppea Sabina, cea de a doua soție. El a rămas cunoscut pentru Marele Incendiu al Romei și persecuția brutală a creștinilor.
Marele Incendiu al Romei a început pe 18 iulie 64 e.n. și s-a răspândit rapid prin structurile de lemn ale orașului, lăsând mulți morți și distrugere în urma lui. Împărații de mai târziu l-au învinovățit pe Nero, acuzându-l că a pornit focul pentru a curăța pământul pentru Casa lui de Aur și că i-a scos pe creștini drept țapi ispășitori.
Cu toate acestea, majoritatea istoricilor resping acum acest scenariu, deoarece Nero se afla la 56 de km distanță și a ajutat în eforturile de salvare. Focul a izbucnit probabil accidental, dar romanii căutau vinovați.
Sub presiunea de după incendiu, Nero a dat vina pe creștini, folosindu-i drept țapi ispășitori. În timp ce scrierile creștine de mai târziu susțineau că Nero i-a persecutat pentru credința lor, istoricii cred că a fost mai mult despre conveniența politică. Potrivit lui Tacitus, creștinii au fost executați cu brutalitate, sfâșiați de animale, răstigniți sau arși. Cu toate acestea, Tacitus, un critic de mai târziu al lui Nero, avea doar opt ani la acea vreme.
Circul lui Nero a fost abandonat în secolul al doilea
Istoricul John Drinkwater susține că Nero a fost victima unei campanii de calomnie a lui Flavian, care l-a acuzat în mod fals că a pornit focul și a ucis cu brutalitate creștinii. Deși este de acord că Nero a persecutat creștinii, el sugerează că execuțiile lor au urmat legea romană.
Roma antică avea șase circuri, inclusiv Circul lui Nero, care au fost concepute pentru cursele de care. Aceste piste lungi, ovale, aveau o spină centrală care împărțea două benzi de curse, cu spectatori așezați de-a lungul lateralelor.
Circul lui Nero, cunoscut și sub numele de Circul lui Caligula, a fost început de împăratul Caligula în jurul anului 40 e.n. dar a fost finalizat fie de Claudius, fie de Nero. Măsura 161 de metri lungime și 89 de picioare lățime. Caracteristica sa cea mai izbitoare a fost un obelisc de granit roșu de 25 de metri și 326 de tone, adus din Egipt și plasat în centrul spinei. Acest obelisc, se află și astăzi în Piața Sf. Petru, singura structură rămasă astăzi din Circul lui Nero.
Până la mijlocul secolului al II-lea, Circul lui Nero a fost abandonat, probabil din cauza istoriei sale întunecate. A rămas în ruine până în anul 326 e.n. când împăratul Constantin a construit Vechea Bazilica Sf. Petru pe amplasamentul circului.
Foto: John William Waterhouse: Regretul împăratului Nero după uciderea mamei sale – 1878.
CITEȘTE ȘI:
Bătălia de la Actium a marcat tranziția de la republică la imperiu a Romei
Marele incendiu al Romei din anul 64 e.n.