Biserica greco-catolică din Sărsig, județul Bihor, a fost retrocedată de către instanțele de judecată. Parohia unită locală a fost pusă în posesie ieri, de către un executor judecătoresc, iar prima liturghie solemnă a greco-catolicilor, după 64 de ani, va avea loc mâine, de la ora 12.00.Sfânta Liturghie va fi precedată de o procesiune, la care vor participa mai mulți preoți și credincioși, care va începe de la ora 11.30. Procesele pentru recuperarea bisericii greco-catolice au durat șapte ani și s-au derulat la instanțele din Marghita, Oradea, Suceava și București, după stramutarea dosarului. De opt ani, comunitatea greco-catolică reînființată a fost nevoită să utilizeze o capelă improvizată, în condițiile în care partea ortodoxă a refuzat să permită accesul românilor uniți în biserica strămoșilor lor. De asemenea, partea ortodoxă a refuzat să asiste la predarea lăcașului de cult. Ea a fost înștiințată prin afișarea procesului verbal și a programului liturgic greco-catolic prin afișarea acestora pe ușa exterioară a bisericii. Cu toate acestea, preotul greco-catolic, Florin Ghiulai, a reiterat faptul că nu dorește ca credincioșii ortodocși să fie scoși din biserică și a adăugat că își menține oferta ca ambele parohii, greco-catolică și ortodoxă, să folosească în comun, de la ore diferite, lăcașul de cult din sat.
Related posts
-
Nicușor Dan i-a luat papucii lui Carol al II-lea
Președintele României, Nicușor Dan, comite cel mai mare atac împotriva sistemului politic democratic românesc de la... -
Expoziția „Sultanele Palatului Otoman și Grădinile de Lalele – Splendoare, Eleganță și Patrimoniu Cultural” la VII. Transylvanian Tulips Fest
De Margareta Aslan Zilele trecute s-a încheiat la Cluj-Napoca cea de-a VII-a ediție a Festivalului Transylvanian... -
Cine a fost Regina Maria a României și de ce este onorată în Transilvania
Una dintre cele mai importante figuri istorice din istoria României, Regina Maria, este onorată într-o manieră...
