Preşedintele României, Traian Băsescu, a declarat la Cluj, la aniversarea a 80 de ani de la înfiinţarea Institutului Oncologic, că nu înţelege cum unii vorbesc despre continua degradare a sistemului sanitar, ca urmare a subfinanţării. El a adăugat că, în calitate de inginer, de om dinafara sistemului, nu poate să înţeleagă acest lucru, în condiţiile în care, în anul 2000, sistemul sanitar era finanţat cu un miliarde de euro, iar în anul 2008, sistemul de Sănătate a fost finanţat cu 5,5 miliarde de euro.În aceste condiţii, Traian Băsescu a spus că, acolo unde spitalele se află într-o situaţie precară, crede că este vorba de management defectuos. El a adăugat că, pe cei care se plâng de subfinanţarea sistemului sanitar, îi va trimite la Cluj, de unde să ia exemplu de la medicii de la Institutul Oncologic.
Related posts
-
Alertă de Cod Portocaliu în Cluj: 351 de farmacii devin puncte de prim-ajutor
Județul Cluj intră sub incidența unui Cod Portocaliu de caniculă și disconfort termic accentuat. Valul de... -
Mii de amenzi de la ISC și sute de șantiere oprite VEZI soluția experților pentru reducerea accidentelor de muncă
Șantierele din România rămân sub lupa strictă a inspectorilor, iar cifrele oficiale arată o realitate îngrijorătoare... -
Inițiativă: Elevii din Jucu, premiați cu biciclete, trotinete și role
Primăria comunei Jucu a găsit o nouă modalitate pentru a-i stimula pe copii să învețe. Ea...
