Ansamblul focloric al Academiei de Muzică ”Gheorghe Dima” din Cluj, condus de cântărețul Ioan Bocșa, va avea un miniturneu în Germania. Ansamblul ”Icoane” va concerta, astfel, în orașele Heidelberg și Frankfurt am Main.Turneul este finanțat de Institutul Cultural Român. În data de 24 noiembrie, de la ora 19.00, primul concert va fi susținut în Heidelberger Schloss, Konigsaal. De asemenea, în data de 25 noiembrie, de la ora 19.00, este programat cel de-al doilea concert, în Sankt Ignatius Kirchem Gartnerweg 60, în Frankfurt am Main. Intrarea este liberă.
Related posts
-
Festival național în memoriam pentru una dintre vocile reprezentative ale folclorului transilvănean, la Gilău
Primăria și Consiliul Local Gilău și Casa de Cultură „Dumitru Sopon” Gilău, în parteneriat cu Centrul... -
Cum a fost Sports Festival 2026, ediția cu Simona Halep și Nadia Comăneci
Cea de-a șaptea ediție a Sports Festival a transformat, timp de patru zile, Cluj-Napoca într-o arenă... -
A început ediția jubiliară a TIFF
Cea de-a 25-a ediție a celui mai important festival de film din România, Transilvania International Film...
