Victorie pentru liniştea CFR-ului

Ardelenii s-au impus cu 3-0 în partida cu Unirea Urziceni, din etapa a 12-a, la capătul unui meci controlat în totalitate şi pe care l-au jucat 70 de minute cu un om în plusCFR Cluj avea nevoie ca de aer de cele trei puncte în meciul cu Unirea Urziceni pentru a nu rupe cât de cât contactul cu echipele care se bat la titlu. Ardelenii au început montaţi, au avut şi o bară, iar după 20 de minute au rămas şi cu un om în plus, după eliminarea lui Raul Rusescu. Paradoxal, acest lucru i-a cam încurcat pe Culio şi compania care, deşi au dominat, nu au avut ocazii clare la poarta ialomiţeană. De-abia în a doua repriză au venit golurile, marcate de Lacina Traore şi Roberto de Zerbi, o „dublă”. Un succes, până la urmă, meritat al clujenilor care are sarcina de a le mai repara din moralul afectat serios în urma startului de campionat.