Liderul UDMR Marko Bela a anunţat că Uniunea va răspunde la solicitarea PNL şi va semna o moţiune de cenzură doar la Legea salarizării unitare, apreciind faptul că Guvernul a preluat o parte din amendamentele UDMR pe educaţie.Marko a explicat că, împreună cu parlamentarii UDMR, a analizat din nou, într-o şedinţă a grupurilor reunite desfăşurată în paralel cu şedinţa Parlamentului de angajare a răspunderii, cele trei proiecte în discuţie. „Am ajuns la concluzia că în cazul Legii educaţiei, apreciem că Guvernul a acceptat unele amendamente, s-au făcut câţiva paşi pentru lărgirea ariei învăţământului”, a argumentat preşedintele Uniunii, adăugând însă că mai este nevoie de o serie de alte măsuri. Deocamdată însă, udemeriştii „apreciază” amendamentele preluate de la ei de către Guvern, chiar dacă textul final nu este întrutotul satisfăcător.
Related posts
-
NewsEdge: Sclavia sexuală a copiilor, legalizată de către regimul taliban prin apartheid-ul de gen
Regimul taliban din Afganistan a transformat țara într-un „iad pe pământ” pentru femei și fete, la... -
Biserica Greco-Catolică lansează cel mai amplu proces de reformă instituțională din ultima jumătate de secol
Decizia luată de Sinodul Bisericii reunit la Blaj în perioada 4-5 iunie 2026, deschide, pentru prima... -
De ce a ajuns Clujul cel mai scump oraș din România
O glumă spune că săracii merg în vacanță în Dubai, iar cei care își permit rămân...
