Liderii organizației județene a Tineretului Național-Liberal (TNL) Cluj cer Consiliului Local Cluj-Napoca să îi ajute pe sinistrații din județele Vrancea, Buzău și Ialomița. Ei cer autorităților clujene să urmeze exemplul altor autorități din Transilvania și Banat, care au decis să îi ajute pe cei afectați de căderile masive de zăpadă.”Consiliul Judeţean Satu-Mare a alocat vineri suma de 160.000 lei pentru acordarea de ajutoare către Vrancea, Buzău şi Ialomiţa. Consiliul Judeţean Harghita a alocat, tot vineri, un ajutor de urgenţă în valoare de 100.000 lei pentru judeţul Vrancea. Argeşul şi Aradul au alocat miercuri şi joi câte 400.000 lei, respectiv 300.000 lei pentru Vrancea şi Buzău, iar Consiliul Judeţean Timiş a întors spriijnul primit în 2005, când întreaga ţară i-a sărit în ajutor după inundaţiile catastrofale, şi a alocat 1.000.000 lei pentru cele mai încercate două judeţe Buzău şi Vrancea. Primăria Iaşi şi Primăria Braşov au pus câte o 100.000 lei la dispoziţia localităţilor afectate de ninsori, banii urmând fie cheltuiţi în funcţie de solicitări, iar Primăria Constanţa a alocat 200.000 pentru oamenii blocaţi în nămeţi. Mai mult chiar şi Primăria Municipiului Chişinău şi-a anunţat intenţia de a sprijini localităţile româneşti care au avut de suferit de pe urma căderilor masive de zăpadă”, spun liderii TNL Cluj.
Related posts
-
Alertă de Cod Portocaliu în Cluj: 351 de farmacii devin puncte de prim-ajutor
Județul Cluj intră sub incidența unui Cod Portocaliu de caniculă și disconfort termic accentuat. Valul de... -
Mii de amenzi de la ISC și sute de șantiere oprite VEZI soluția experților pentru reducerea accidentelor de muncă
Șantierele din România rămân sub lupa strictă a inspectorilor, iar cifrele oficiale arată o realitate îngrijorătoare... -
Inițiativă: Elevii din Jucu, premiați cu biciclete, trotinete și role
Primăria comunei Jucu a găsit o nouă modalitate pentru a-i stimula pe copii să învețe. Ea...
