Compania coreeană Samsung a donat un laborator de cercetare Universității Tehnice Cluj-Napoca. Acest laborator este dotat cu tehnică de ultima oră, produsă de compania asiatică.Studenții au primit computere performante, care utilizează tehnologia de tip cloud, table interactive, smart TV, telefoane mobile sau tablete. Acest laborator va funcționa sub numele de Samsung Tech Institute, în cadrul Facultății de Electronică și Telecomunicații. Laboratorul de la Cluj este cel de-al doilea finanțat de compania coreeană în România, după cel deschis acum un an în București. Acest laborator va putea oferi cursuri pentru 30 de de studenți concomitent. Ei vor fi încurajați să dezvolte aplicații pentru sistemul Android, atât pentru variantele pentru dispozitivele mobile, cât și pentru dispozitivele de tip smart TV. Cursurile vor avea între 2 și 3 luni și vor avea statutul de cursuri opționale. Laboratorul a fost inaugurat de ministrul delegat pentru Învățământ Superior, Mihnea Costoiu.
Related posts
-
Clujul, vizat de o atenționare de viituri și inundații
O atenționare hidrologică, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00, privind... -
Biciclete, trotinete și role în loc de simple diplome: Cum sunt stimulați să învețe elevii unei școli din județul Cluj
Finalul de an școlar aduce o dublă bucurie pentru elevii Școlii Gimnaziale „George Barițiu” din Jucu... -
Localitatea din România unde oamenii au rămas blocați în propriile curți din cauza centurii aflate în construcție
Mai multe familii din oraşul ilfovean Pantelimon nu mai au cum să ajungă în curţile locuinţelor,...
