Conducerea Consiliului de Dezvoltare Regională de Nord-Vest a decis să iniţieze un proiect legislativ de regionalizare a României. Decizia este susţinută de reprezentanţii tuturor partidelor politice din regiune.Responsabil cu redactarea proiectului legislativ prin care regiunile ar urma să capete identitate administrativă şi politică a fost desemnat directorul Agenţiei de Dezvoltare Regională de Nord-Vest, Claudiu Coşier. Potrivit directorului Claudiu Coşier, efectul practic al adoptării regionalizării ar fi creşterea semnificativă a valorii fondurilor structurale care sunt administrate de regiunile de dezvoltare. În prezent, acestea administrează circa 18 la sută din cele circa 19,6 miliarde de euro destinate României sub forma de fonduri structurale. După adoptarea regionalizării, procentul fondurilor europene administrat de către regiuni ar putea creşte până la minim 40 la sută din total, ceea ce înseamnă că, în intervalul 2014 – 2020, regiunile ar putea administra direct un miliard de euro pe an.
Related posts
-
Rusoaicele s-au retras de la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică de la Cluj
Decizia primarului Clujului, Emil Boc, de a interzice utilizarea simbolurilor naționale ale Rusiei la Cupa Mondială... -
Alertă de Cod Portocaliu în Cluj: 351 de farmacii devin puncte de prim-ajutor
Județul Cluj intră sub incidența unui Cod Portocaliu de caniculă și disconfort termic accentuat. Valul de... -
Mii de amenzi de la ISC și sute de șantiere oprite VEZI soluția experților pentru reducerea accidentelor de muncă
Șantierele din România rămân sub lupa strictă a inspectorilor, iar cifrele oficiale arată o realitate îngrijorătoare...
