Micii spectatori clujeni sunt așteptați la finalul săptămânii la Teatrul „Puck” cu două spectacole îndrăgite de multe generații de copii.
Spectacolul „A kíváncsi elefántkölyök”/„Elefănţelul curios”, după R. Kipling, în regia lui Koblicska Kálmán și a Ibolyei Varga, va fi prezentat sâmbătă, 4 noiembrie, de la ora 11:00.
Simpaticul elefănțel tulbură liniștea animalelor din junglă punând prea multe întrebări. Ca urmare, este alungat și are parte de multe aventuri care îl fac mai înțelept.
Distribuția este alcătuită din Balogh Dorottya, Giriti Réka, Patka Ildikó, Péter Izolda, Pünkösti Laura, Csortán Márton, Domokos Szabolcs și Mostis Balázs.
Spectacolul va fi prezentat în limba maghiară, iar vârsta minimă recomandată este de trei ani.
Duminică, 5 noiembrie, de la orele 11:00 și 12:30 va fi prezentat spectacolul „Cei trei purceluși”, după James Orchard Halliwell-Phillipps, în regia lui Rumi László.
Binecunoscuta poveste a celor trei purceluși le vorbește copiilor despre asumare, despre cum nu e bine să lăsăm pe mâine ce se poate face azi și despre cum responsabilitățile amânate au obiceiul de a ne ajunge din urmă.
În viziunea lui Rumi László, copiii au ocazia să participe la joaca, dar și la munca purcelușilor și, totodată, să experimenteze îndeaproape consecințele lucrului făcut de mântuială, într-un spectacol ce se bazează foarte mult pe interacțiunea cu cei mici și pe aportul lor la construcția poveștii.
Distribuția este formată din Andreea Bolovan, Angelica Pamfilie, Andra Cotiușcă și Ion Iurcu.
Scenariul, regia și ilustrația muzicală: Rumi László.
Scenografia: Elena Ilash și Rumi Lászl.
Asistent regie: Tompa Eszter, Coordonare muzicală: Arona Bogdan.
Pentru că este un spectacol interactiv, la o reprezentație pot participa doar 30 de copii.
Spectacolul va fi prezentat în limba română, iar vârsta minimă recomandată este de trei ani.
Biletul de intrare la spectacolele prezentate la sediul Teatrului de Păpuși „Puck” din Cluj-Napoca la final de săptămână costă 40 de lei pentru adulți, 20 de lei pentru pensionari și 10 lei pentru preșcolari, elevi și studenți.
Pentru spectacolele instituției din această perioadă nu se fac rezervări.
Biletele se achiziționează de la casieria din foaierul teatrului, înainte de intrarea la spectacole.