Cei aproximativ 2.000 de angajați ai companiei finlandeze Nokia, care muncesc în fabrica de telefoane mobile din comuna clujeană Jucu, încă nu știu dacă vor primi sau nu salarii compensatorii. Noul contract colectiv de muncă, semnat în luna februarie, nu prevede nici un fel de plăți compensatorii, după închiderea fabricii, care ar urma să aibă loc la finalul anului. În aceste condiții, speranțele autorităților și cele ale sindicatelor se bazează pe bunăvoința conducerii Nokia. Ministrul Muncii, Sulfina Barbu, a declarat la Cluj că Nokia este o companie europeană și că speră că va avea un comportament european.La rândul său, liderul Cartel Alfa Cluj, Valentin Ilcaș, spune că luni vor reîncepe negocierile pentru obținerea salariilor compensatorii. Deocamdată, conducerea Nokia s-a oferit să păstreze contractele de muncă ale angajaților timp de încă trei luni după închiderea fabricii. Pe de altă parte, liderii sindicali au cerut condiții asemănătoare cu cele pe care le-au primit muncitorii germani din orașul Bochum, adică circa 60 de salarii compensatorii.
Related posts
-
Clujul, vizat de o atenționare de viituri și inundații
O atenționare hidrologică, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00, privind... -
Biciclete, trotinete și role în loc de simple diplome: Cum sunt stimulați să învețe elevii unei școli din județul Cluj
Finalul de an școlar aduce o dublă bucurie pentru elevii Școlii Gimnaziale „George Barițiu” din Jucu... -
Localitatea din România unde oamenii au rămas blocați în propriile curți din cauza centurii aflate în construcție
Mai multe familii din oraşul ilfovean Pantelimon nu mai au cum să ajungă în curţile locuinţelor,...
