Premierul desemnat, Liviu Negoiţă, a anunţat lista miniştrilor care vor fi propuşi în faţa Parlamentului. Din noul cabinet, nu va mai face parte Elena Udrea.Ministerul Muncii ar urma să fie condus de Mihai Şeitan, iar Ministerul Afacerilor Externe, de Bogdan Aurescu. Gheorghe Pogea ar urma să conducă, în continuare, Ministerul Finanţelor, iar Cătălin Predoiu ar urma să păstreze portofoliul Justiţiei. Ministerul Administraţiei şi Internelor ar urma să fie condus de Gabriel Oprea, care, după ce a plecat din PSD, a format un grup al independenţilor. Daniel Funeriu ar urma să conducă Ministerul Educaţiei, iar Vasile Blaga, Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului. Mihai Stânişoară ar urma să păstreze portofoliul Ministerului Apărării, iar Teodor Paleologu, Ministerul Culturii, Cultelor şi Patrimoniului Naţional. Radu Berceanu ar urma să gestioneze portofoliul Transporturilor şi Comunicaţiilor, iar Valeriu Tabără ar urma să devină ministru al Agriculturii. Ministrul desemnat al Sănătăţii este Anton Irimia, iar Sulfina Barbu ar urma să redevină ministru al Mediului. Adriean Videanu va fi ministru al Economiei şi Comerţului.
Related posts
-
Clujul, vizat de o atenționare de viituri și inundații
O atenționare hidrologică, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00, privind... -
Biciclete, trotinete și role în loc de simple diplome: Cum sunt stimulați să învețe elevii unei școli din județul Cluj
Finalul de an școlar aduce o dublă bucurie pentru elevii Școlii Gimnaziale „George Barițiu” din Jucu... -
Localitatea din România unde oamenii au rămas blocați în propriile curți din cauza centurii aflate în construcție
Mai multe familii din oraşul ilfovean Pantelimon nu mai au cum să ajungă în curţile locuinţelor,...
