Peste 200 de angajaţi ai Direcţiei Generale a Finanţelor Publice Cluj se află în grevă spontană. Ei au întrerupt lucrul încă de ieri după-amiază, în semn de protest faţă de scăderea veniturilor.Oamenii spun că se vor întoarce la muncă abia după ce Guvernul va găsi soluţii pentru a le creşte veniturile. Potrivit liderului sindical Ilie Rostogol, 47 la sută dintre angajaţii Direcţiei de Finanţe din Cluj au salarii mai mici de 700 de lei pe lună. El a afirmat că există cazuri în care, după eliminarea sporurilor şi după reducerea salariilor angajaţilor statului cu 25 la sută, veniturile angajaţilor au scăzut cu 87 la sută. Şi asta deşi, în acest an, angajaţii Direcţiei de Finanţe au încasat sume mai mari decât cele din 2008, în condiţiile în care acum doi ani, criza economică nu îşi făcuse simţite efectele. La Cluj, încasările realizate de Finanţe pe primele nouă luni sunt mai mari cu şase la sută decât planul stabilit de Guvern.
Related posts
-
Clujul, vizat de o atenționare de viituri și inundații
O atenționare hidrologică, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00, privind... -
Biciclete, trotinete și role în loc de simple diplome: Cum sunt stimulați să învețe elevii unei școli din județul Cluj
Finalul de an școlar aduce o dublă bucurie pentru elevii Școlii Gimnaziale „George Barițiu” din Jucu... -
Localitatea din România unde oamenii au rămas blocați în propriile curți din cauza centurii aflate în construcție
Mai multe familii din oraşul ilfovean Pantelimon nu mai au cum să ajungă în curţile locuinţelor,...
