Liderul partidului fascist maghiar Jobbik, Gabor Vona, a declarat, în cadrul unei reuniuni intitulate Tabăra Tineretului Maghiar din Transilvania, organizată în Harghita, că Ungaria trebuie să își asume responsabilitatea unui eventual conflict cu România, pentru a proteja drepturile maghiarilor ardeleni. În acest context, liderul fasciștilor maghiari a declarat că Ungaria are datoria de a promova autonomia ungurilor din Transilvania în fața forurilor europene.În opinia lui Gabor Vona, preocuparea autorităților de la Budapesta nu trebuie să fie calitatea relațiilor cu România, ci autonomia maghiarilor din Transilvania. ”Eu cred că Ungaria, dincolo de gesturile simbolice şi de iniţiativele civice, are obligaţia să încerce să dea glas acestei cerinţe în faţa forurilor internationale. Eu cred că această dispută (privind autonomia Secuimii) nu este disputa României şi Ungariei, ci una europeană. Ungaria trebuie să facă orice îi stă în putinţă ca disputa pe seama autonomiei să se finalizeze cât mai repede”, a declarat liderul fasciștilor maghiari.
Related posts
-
Nicușor Dan, la Cluj: România ar putea avea un nou premier desemnat vineri
O nouă propunere de premier ar putea fi făcută vineri, după ce, mâine, vor avea loc... -
EXCLUSIV: Vizită incognito a președintelui Nicușor Dan la Cluj
Președintele României, Nicușor Dan, a vizitat astăzi Clujul. El nu a avut nici un eveniment public... -
Polițiștii clujeni au împărțit amenzi șoferilor pentru consumul de alcool și droguri
Plițiștii de la rutieră, din cadrul IPJ Cluj, împreună cu efectivele structurilor rutiere din județ, au...
