Emil Boc: În luna februarie lansăm licitația pentru metrou!

Licitația pentru realizarea metroului clujean va fi lansată în luna februarie. Anunțul a fost făcut de primarul Clujului, Emil Boc, care a declarat că ultima procedură care trebuie finalizată înainte de licitație este reprezentată de un protocol încheiat cu comuna Florești, care va fi aprobat de Consiliul Local Cluj-Napoca în data de 17 ianuarie. Clujul va fi, astfel, cel de-al doilea oraș românesc după București care va avea metrou.

Proiectul metroului clujean a intrat în linie dreaptă. Guvernul a aprobat, în urmă cu câteva zile, indicatorii tehnico-economici, iar acum mai urmează să fie finalizată asocierea Clujului cu cea mai mare comună din România, Florești, a declarat primarul din Cluj-Napoca, Emil Boc.

Metroul clujean ar urma să aibă un traseu de 21 de kilometri și va avea 19 stații subterane. El va porni din comuna Florești și se va sfârși în zona Podului IRA, dintre cartierele Mărăști și Someșeni. Durata proiectului este estimată la 10 ani. Valoarea estimată a proiectului este de două miliarde de euro. Primele 300 de milioane de euro ar urma să provină din Planul Național de Relansare și Reziliență. Restul banilor va proveni din fonduri europene, guvernamentale și locale. Metroul clujean va degreva cea mai aglomerată șosea din România, cea dintre Cluj-Napoca și Florești. El ar urma să scoată zilnic din trafic 60.000 de mașini și să fie folosit de 160.000 de oameni în fiecare zi. În zona Podului IRA, metroul clujean se va conecta cu trenul regional Gilău – Florești – Cluj-Napoca – Baciu – Apahida – Jucu – Bonțida. Cu ajutorul acestui tren, călătorii din metrou vor ajunge și la Aeroportul Internațional Cluj-Napoca, ce va fi legat printr-un pasaj lung de o jumătate de kilometru de gara din cartierul Someșeni. Tot în acea zonă, va fi amenajată noua autogară a Clujului, în interiorul unei parcări cu opt peroane pentru autobuze și 863 de locuri de parcare. Acesta va reprezenta cel mai important nod de transport intermodal aerian – rutier – feroviar – metrou din Transilvania.

Related posts

Leave a Comment