Unul dintre liderii PSD din diaspora, Dan Luca, a avansat ideea că viitorul comisar european din partea României ar putea fi un clujean. Este vorba de fostul negociator-şef cu Uniunea Europeană, Vasile Puşcaş.“Domnul Cioloş ne umple de mândrie prin activitatea sa. Mandatul pe care îl efectuează este excelent şi vreau să adresez felicitări echipei pe care o conduce pentru aceaste rezultate. Dânsul are o expertiză foarte bine conturată, agricultura, şi de aceea acest mandat îi vine ca o manuşă. În general însă puţine ţări reuşesc să menţină două mandale la rând pe acelaşi portofoliu, deci probabilitatea ca din 2014 România sa deţină din nou “agricultura” este foarte mică. Dacă însă conturăm procedura de numire a comisarilor europeni, observăm o schimbare acum, după 2014 se pare că vom alege comisarii europeni din rândul membrilor aleşi în Parlamentul European în mai 2014. Este o iniţiativă în a conecta Comisia Europeană la alegerile europene şi este bine că se dezvoltă aceste mecanisme de reprezentare democratică. De asemenea, un comisar european trebuie să aibă sprijinul politic din ţara de unde provine, să fie propus de Guvern şi aprobat de Preşedinte la noi. Este de preferat să aibă deja experienţă de guvernare, cel puţin un mandat de ministru. Expertiza europeană este şi aceasta foarte importantă, având în vedere că audierile din Parlamentul European au refuzat multe candidaturi în ultimii ani. Trebuie ca acea persoană să fie respectat sau respectată la nivel european, să aibă un discurs diplomatic, fără derapaj extrem. Personal, propunerea pe care o văd cel mai bine în acest moment este Vasile Puşcaş şi sper ca timpul să îmi dea dreptate”, a spus Dan Luca.
Related posts
-
Clujul, vizat de o atenționare de viituri și inundații
O atenționare hidrologică, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00, privind... -
Biciclete, trotinete și role în loc de simple diplome: Cum sunt stimulați să învețe elevii unei școli din județul Cluj
Finalul de an școlar aduce o dublă bucurie pentru elevii Școlii Gimnaziale „George Barițiu” din Jucu... -
Localitatea din România unde oamenii au rămas blocați în propriile curți din cauza centurii aflate în construcție
Mai multe familii din oraşul ilfovean Pantelimon nu mai au cum să ajungă în curţile locuinţelor,...
