Conducerea Universității Babeș-Bolyai (UBB) afirmă, prin intermediul unui comunicat de presă, faptul că noua lege a educației naționale a început să își facă simțite efectele nocive. Reprezentanții conducerii universității clujene spun că, din acest an, numărul doctoranzilor din România va scădea dramatic, ca urmare a aplicării acestei legi.Astfel, noua lege mai permite organizarea doar a doctoratului cu frecvență. Și asta în condițiile în care 63,28 la sută dintre doctoranzii UBB sunt la forma de studiu fără frecvență, iar în alte țări, media doctoranzilor la studii fără frecvență este 64,80 la sută. Un alt impediment, potrivit conducerii universității clujene, este reprezentat de faptul că profesorii mai în vârstă de 70 de ani nu vor mai putea primi doctoranzi. Acest lucru va duce la scăderea drastică a numărului de cadre didactice care au dreptul de a conduce doctorate. O altă nemulțumire a reprezentanților universității clujene este legată de timpul pea scurt, până în 2014, până când conducătorii de doctorat trebuie să treacă la formula în care fiecare poate avea cel mult opt doctoranzi.
Related posts
-
Alertă de Cod Portocaliu în Cluj: 351 de farmacii devin puncte de prim-ajutor
Județul Cluj intră sub incidența unui Cod Portocaliu de caniculă și disconfort termic accentuat. Valul de... -
Mii de amenzi de la ISC și sute de șantiere oprite VEZI soluția experților pentru reducerea accidentelor de muncă
Șantierele din România rămân sub lupa strictă a inspectorilor, iar cifrele oficiale arată o realitate îngrijorătoare... -
Inițiativă: Elevii din Jucu, premiați cu biciclete, trotinete și role
Primăria comunei Jucu a găsit o nouă modalitate pentru a-i stimula pe copii să învețe. Ea...
