Preşedintele PDL Cluj, Daniel Buda, îl critică cu duritate pe ministrul Culturii, Daniel Barbu, care a afirmat că Guvernul ar fi alocat sume prea mari pentru tratamentul pacienţilor HIV/SIDA. El consideră că Daniel Barbu ar fi sau iresponsabil, sau nermernic.”Este inadmisibil ca într-o țară europeană, în care din nefericire peste 12.000 de cetățeni suferă de o boală necruțătoare, un ministru să își permită să facă astfel de declarații. În anul de grație 2013, sub domnia PSD și PNL, sănătatea și banii alocați către acest segment devine un moft la fel cum dreptul de proprietate era un moft pe vremea lui Iliescu. De la lipsa de medicamente și pansamente pentru bolnavii de cancer și până la condițiile de spitalizare absolut inumane, avem dovada clară că România sub guvernarea USL este o țară bolnavă, la propriu și la figurat. Dincolo de asta însă, pentru declarațiile făcute de ministrul Daniel Barbu, apreciez că nici o sancțiune nu este prea mare, domnule Ponta. Nici măcar cea a remanierii. Demisia ar presupune onoare…”, afirmă Daniel Buda, într-un comunicat de presă
Related posts
-
Clujul, vizat de o atenționare de viituri și inundații
O atenționare hidrologică, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00, privind... -
Biciclete, trotinete și role în loc de simple diplome: Cum sunt stimulați să învețe elevii unei școli din județul Cluj
Finalul de an școlar aduce o dublă bucurie pentru elevii Școlii Gimnaziale „George Barițiu” din Jucu... -
Localitatea din România unde oamenii au rămas blocați în propriile curți din cauza centurii aflate în construcție
Mai multe familii din oraşul ilfovean Pantelimon nu mai au cum să ajungă în curţile locuinţelor,...
