Aproximativ 100 de pacienți, medici și farmaciști s-au întâlnit la Centrul Diakonia din Cluj, pentru a dezbate, ieri, relația dintre medic și pacient. Evenimentul a fost organizat de Houston NPA, de Asociația Pacienților cu Boli Reumatismale Inflamatorii din România și de Universitatea de Medicină și Farmacie ”Iuliu Hațieganu” din Cluj.De asemenea, au participat la eveniment și reprezentanți ai Direcției de Sănătate Publică și ai Casei Județene de Asigurări de Sănătate. Obiectivul comun al participanților a fost găsirea unor noi căi de comunicare între pacienți și medici, pentru a crește calitatea serviciilor medicale. ”Ar trebui să avem mai mult timp pentru a asculta pacienții, însă, din cauza condițiilor concrete, nu întotdeauna acest lucru se întâmplă”, a spus medicul Simona Rednic de la Clinica de Reumatologie din cadrul Spitalului Județean din Cluj. Ea a adăugat că dialogul dintre medici și pacienți este important în acest domeniu, pentru că reumatismul este o afecțiune care poate avea sute de cauze și mii de moduri de tratare, iar pacienții și medicii trebuie să învețe să comunice, pentru a găsi cea mai potrivită soluție pentru ficare caz în parte.
Related posts
-
Clujul, vizat de o atenționare de viituri și inundații
O atenționare hidrologică, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00, privind... -
Biciclete, trotinete și role în loc de simple diplome: Cum sunt stimulați să învețe elevii unei școli din județul Cluj
Finalul de an școlar aduce o dublă bucurie pentru elevii Școlii Gimnaziale „George Barițiu” din Jucu... -
Localitatea din România unde oamenii au rămas blocați în propriile curți din cauza centurii aflate în construcție
Mai multe familii din oraşul ilfovean Pantelimon nu mai au cum să ajungă în curţile locuinţelor,...
