Federația Asociațiilor Bolnavilor de Cancer din România a trimis o scrisoare deschisă Ministerului Sănătății, prin care cere menținerea în farmaciile cu circuit deschis a medicamentelor oncologice injectabile. Potrivit unei decizii a ministrului Attila Cseke, astfel de medicamente urmează să fie disponibile, de la 1 aprilie, exclusiv în farmaciile spitalelor, care, însă, nu au în prezent stocurile necesare din acest tip de medicamente.“Suntem într-un moment critic. Farmaciile nu mai eliberează medicamentele vitale pacienţilor cu cancer. Spitalele din ţară nu au achiziţionat încă astfel de tratamente, prin urmare ne aflăm în situaţia în care nu se găsesc nici în farmacii, nici în spitale. Ne aflăm într-un mare impas, din care nu vedem ieşire decât prin abogarea acestei măsuri. Poate că autorităţile nu înţeleg, însă în fiecare moment, din lipsă de tratament, pacienţii pot muri unul câte unul. Este o ironie că în timp ce în lumea întreagă se sărbătoreşte Ziua Mondială a Sănătăţii şi se dezbat măsuri prin care viaţa şi siguranţa pacienţilor să fie îmbunătăţită, în România oamenii sunt lăsaţi să moară cu sânge rece de către factorii de decizie.”, afirmă Cezar Irimia, preşedintele Federaţiei Asociaţiilor Bolnavilor de Cancer din România.
Related posts
-
EXCLUSIV: Vizită incognito a președintelui Nicușor Dan la Cluj
Președintele României, Nicușor Dan, a vizitat astăzi Clujul. El nu a avut nici un eveniment public... -
Polițiștii clujeni au împărțit amenzi șoferilor pentru consumul de alcool și droguri
Plițiștii de la rutieră, din cadrul IPJ Cluj, împreună cu efectivele structurilor rutiere din județ, au... -
Zone de odihnă, spații de primire și spațiu multifuncțional la Muzeul Goga din Ciucea
Consiliul Județean Cluj a încheiat contractul de execuție a lucrărilor de reabilitare, restaurare, consolidare și conservare...
