Una dintre cele mai frumoase obiceiuri din Transilvania este păstrat de ardeleni de sute de ani. Este vorba de Luminație, sărbătoare care transformă cimitirele în râuri de lumină.În această seară, ardelenii, indiferent de biserica creștină din care fac parte, se strâng pe la mormintele celor dragi, pentru a aprinde lumânări ori candele și pentru a depune flori. Originile sărbătorii sunt catolice, însă ea a fost preluată și de ortodocși și de protestanți. De altfel, preotul greco-catolic Mircea Marțian, de la parohia Andrei Mureșanu din Cluj-Napoca, spune că în toată luna noiembrie, Biserica Catolică va înălța rugăciuni pentru sufletele din Purgatoriu. La rândul său, istoricul Tudor Sălăjan, directorul Muzeul Etnografic al Transilvaniei, spune că românii au mutat sărbătoarea în seara de 1 noiembrie, deși, în general, Biserica Catolică serbează Ziua Morților pe 2 noiembrie. Explicația ține de tradiția bisericească. Și asta pentru ziua liturgică începe de la apusul soarelui din ziua precedentă. În ziua de 1 noiembrie, cei vii organizează părăstase pentru sufletele celor decedați.
Related posts
-
Clujul, vizat de o atenționare de viituri și inundații
O atenționare hidrologică, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00, privind... -
Biciclete, trotinete și role în loc de simple diplome: Cum sunt stimulați să învețe elevii unei școli din județul Cluj
Finalul de an școlar aduce o dublă bucurie pentru elevii Școlii Gimnaziale „George Barițiu” din Jucu... -
Localitatea din România unde oamenii au rămas blocați în propriile curți din cauza centurii aflate în construcție
Mai multe familii din oraşul ilfovean Pantelimon nu mai au cum să ajungă în curţile locuinţelor,...
