Rectorii unora dintre cele mai importante instituţii de învăţământ superior din România, reuniţi în Consorţiul „Universitaria”, au format o veritabilă alianţă anti-Boc. Ei critică măsurile luate de Guvern şi care afectează domeniul învăţământului superior.Rectorii au redactat un document critic la adresa Guvernului, care este semnat de rectorul Universităţii Bucureşti, Ioan Pânzaru, rectorul Universităţii Babeş-Bolyai, Andrei Marga, rectorul Universităţii Alexandru Ioan Cuza din Iaşi, Vasile Işan, rectorul Universităţii de Vest Timişoara, Ioan Talpoş, şi rectorul Academiei de Ştiinţe Economice din Bucureşti, Ioan Paşca. Documentul critică blocarea scoaterii la concurs a posturilor didactice, reducerea salariilor cu 25 la sută, reducerea veniturilor obţinute din Programul Operaţional Sectorial – Dezvoltarea Resurselor Umane cu 25 la sută, reducerea cheltuielilor materiale cu 20 la sută şi problemele legate de cofinanţarea unor proiecte europene obţinute de universităţi.
Related posts
-
Rusoaicele s-au retras de la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică de la Cluj
Decizia primarului Clujului, Emil Boc, de a interzice utilizarea simbolurilor naționale ale Rusiei la Cupa Mondială... -
Alertă de Cod Portocaliu în Cluj: 351 de farmacii devin puncte de prim-ajutor
Județul Cluj intră sub incidența unui Cod Portocaliu de caniculă și disconfort termic accentuat. Valul de... -
Mii de amenzi de la ISC și sute de șantiere oprite VEZI soluția experților pentru reducerea accidentelor de muncă
Șantierele din România rămân sub lupa strictă a inspectorilor, iar cifrele oficiale arată o realitate îngrijorătoare...
