Grupul petrolier rus Lukoil va demara în august operaţiunile de forare în cadrul unor proiecte din mai multe ţări europene, inclusiv România. În schimb, compania a renunţat la un proiect de explorare a țițeiului în Vietnam.
Lukoil va începe în august operațiunile de forare în mai multe proiecte, inclusiv în România. Anunţul a fost făcut de directorul general al companiei, Vagit Alekperov, transmite RIA Novosti. În schimb, deşi subsidiara Lukoil Overseas a achiziționat în aprilie 2011 o participație de 50% într-un proiect de dezvoltare a zăcământului petrolier Hanoi Trough, din largul Mării Chinei de Sud, ruşii s-au retras din acest proiect, fără a oferi explicaţii suplimentare.
În plus, Vagit Alekperov a anunțat suspendarea planurilor de listare a companiei la bursa din Hong Kong, chiar dacă, iniţial, Lukoil și-a propus să-și listeze acțiunile la bursa din Hong Kong la mijlocul anului trecut. Anunţul directorului Lukoil vine la doar o lună după ce acesta declarase că intenționează să-și mențină programul de investiții în acest an la 20 de miliarde de dolari, la fel ca în 2013.