Studiu demoscopic al SCL Elections din Marea Britanie:tinerii din Republica Moldova votează PLDM şi PL – 39,37% respectiv 24,68%

Un sondaj realizat online, pe un eşantion de 2414 persoane cu vârsta între 18 şi 35 de ani, de către SCL Elections din Marea Britanie, agenţie de cercetare comportamentală, expertă în influenţare şi persuasiune, relevă că tinerii din Republica Moldova au absentat de la urne în timpul referendumului constituşional din 5 septembrie.”Mi-e în cot de referendum”,- şi-au motivat absenţa tinerii basarabeni. Aşa ni se arată sondajul de opinie realizat online, pe un eşantion de 2414 persoane cu vârsta cuprinsă între 18 şi 35 de ani, de către SCL Elections.

1. Intrebare: Care sunt motivele pentru participare scăzută la referendum?

30% – Indiferenţa
28% – Lipsa unei campanii de informare
28% – Lipsa încrederii în politicieni
14% – Altele

Autorii studiului consideră că afacerile controversatului biznesman Vlad Plahotniuc şi sabotajul comuniştilor la adresa guvernării nu au influenţat prea mult rezultatele plebiscitului.

2. Intrebare: Dacă alegerile parlamentare ar avea loc azi, cu ce partid aţi vota?

PLDM – 39,37%
PL – 24,68%
PCRM – 13,87%
PD – 7,39%
PSD – 1,8%
AMN – 1,26%
PPCD – 0,9%
Totodată, fiecare al doilea tânăr consideră că problemele economice sunt cele mai stringente ce trebuie rezolvate de următorul Guvern şi doar 10% consideră că trebuie combătută corupţia, iar alte 10 la sută sunt de părere că problemele ce ţin de identitatea naţională sunt prioritare.
În acelaşi timp, 35% dintre respondenţi consideră că Alianţa pentru Integrare Europeană şi-a trădat electoratul, ceilalţi însă afirmă că AIE şi-a îndeplinit, în mare parte, promisiunile.
Întrebaţi cine le influenţează opiniile în legătură cu evenimentele politice şi sociale din ţară, 24,35% au indicat Internetul/forumurile, 21,49% – presa, 14,54% – familia, rudele, iar 11,36% – liderii politici.
Sondajul a fost realizat în perioada 13 -16 septembrie, iar autorii nu-i acordă o marjă de eroare, întrucât respondenţii nu au fost selectaţi pe criterii statistice.
SCL Elections este o divizie a Strategic Communication Laboratories din Londra.

Related posts

Leave a Comment