Un kenyan, câștigătorul Maratonului Internațional AROBS

O nouă victorie kenyană a fost înregistrată la Maratonul Internațional AROBS din Cluj. Un alergător african, în vâstă de 33 de ani, a reușit să câștige cea mai importantă competiție atletică din Transilvania, la care au participat peste 3.500 de alergători.Maratonul Internațional AROBS din Cluj a avut și în acest an cinci probe: maraton, semimaraton, ștafetă, cros de șase kilometri pentru adulți și cros de doi kilometri pentru copii. Startul și finalul competiției atletice au avut loc pe stadionul Cluj Arena. La linia de start s-au aliniat peste 3.500 de competitori. Unii dintre ei au venit din alte orașe, pentru a se bucura de maraton.

La fel ca și în 2014, competiția a fost câștigată de un kenyan, care a obținut timpul de două ore, 25 de minute și 24 de secunde. Câștigătorul se numește James Emuria, are 33 de ani, și se antrenează zilnic. El a mai participat în Europa la competiții organizate în Grecia, Polonia și Belgia. Pe locul doi la maratonul de la Cluj s-a situat un alergător din Ungaria, Tamas Nagy.