Judecătorul clujean Gheorghe Buta, fostul preşedinte al Curţii de Apel Cluj, a fost nominalizat de către Consiliul Superior al Magistraturii pentru funcţia de preşedinte al secţiei comerciale a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie (ÎCCJ). Anunţul a fost făcut de preşedintele Consiliului Superior al Magistraturii, un alt judecător clujean, Virgil Andreieş. De altfel, Virgil Andreieş, care este prieten cu Gheorghe Buta, a fost succesorului lui Buta la şefia Curţii de Apel Cluj.Nominalizarea lui Gheorghe Buta va fi trimisă săptămâna viitoare preşedintelui României, astfel încât el să poată face numirea. De asemenea, Virgil Andreieş a anunţat că a început procedura pentru numirea unui nou preşedinte al Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, după ce, în data de 14 septembrie, Nicolae Popa a fost eliberat din această funcţie. Potrivit legii, nominalizarea unui candidat trebuie făcută în termen de 30 zile de la data publicării decretului de eliberare din funcţie.
Related posts
-
Alertă de Cod Portocaliu în Cluj: 351 de farmacii devin puncte de prim-ajutor
Județul Cluj intră sub incidența unui Cod Portocaliu de caniculă și disconfort termic accentuat. Valul de... -
Mii de amenzi de la ISC și sute de șantiere oprite VEZI soluția experților pentru reducerea accidentelor de muncă
Șantierele din România rămân sub lupa strictă a inspectorilor, iar cifrele oficiale arată o realitate îngrijorătoare... -
Inițiativă: Elevii din Jucu, premiați cu biciclete, trotinete și role
Primăria comunei Jucu a găsit o nouă modalitate pentru a-i stimula pe copii să învețe. Ea...
