Judecătorul clujean Virgil Andreieş, preşedintele Consiliului Superior al Magistraturii, a anunţat că susţine revendicările judecătorilor. Aceştia refuză să judece cauzele care ajung la ei, în semn de protest faţă de noua lege a salarizării unice a bugetarilor, care reduce semnificativ veniturile judecătorilor şi procurorilor.„Solicităm de urgenţă un dialog cu puterea executivă şi cea legislativă referitor la statutul magistraţilor. Consiliul solicită fixarea unui termen cât mai scurt în vederea discutării revendicărilor formulate în Adunările Generale ale magistraţilor. Având în vedere interesul justiţiabilului, Consiliul Superior al Magistraturii recomandă Adunărilor Generale ale magistraţilor să aibă în vedere eventualitatea suspendării protestului până la soluţionarea revendicărilor”, a spus Virgil Andreieş.
Related posts
-
Alertă de Cod Portocaliu în Cluj: 351 de farmacii devin puncte de prim-ajutor
Județul Cluj intră sub incidența unui Cod Portocaliu de caniculă și disconfort termic accentuat. Valul de... -
Mii de amenzi de la ISC și sute de șantiere oprite VEZI soluția experților pentru reducerea accidentelor de muncă
Șantierele din România rămân sub lupa strictă a inspectorilor, iar cifrele oficiale arată o realitate îngrijorătoare... -
Inițiativă: Elevii din Jucu, premiați cu biciclete, trotinete și role
Primăria comunei Jucu a găsit o nouă modalitate pentru a-i stimula pe copii să învețe. Ea...
