Calificare dramatică pentru CFR

CFR Cluj a câştigat meciul cu Dinamo, din returul semifinalei Cupei României, 2-1, în inferioritate numerică şi cu mult noroc pe final, când dinamoviştii au ratat pe bandă rulantă.La 90 de minute de cea de-a treia finală consecutivă de Cupă a României, CFR Cluj a început prudent returul din Gruia, cu Dinamo Bucureşti. În primele 45 de minute, elevii lui Andrea Mandorlini au controlat tactic ostilităţile şi nu le-au dat şansa alb-roşilor să aibă vreo ocazie la poarta lui Nuno Claro. Infernul s-a declanşat după pauză, atunci când „centralul” Alexandru Tudor i-a arătat, meritat, cartonaşul roşu fundaşului stânga feroviar, Edimar. Imediat, însă, Lacina Traore a trecut prin doi fundaşi dinamovişti, i-a pasat pe culoar lui Nicolae Dică, iar ex-stelistul l-a învins pe Cristi Munteanu cu un „exterior” de mare jucător. 1-0 pentru CFR din minutul 52, contrar tuturor aşteptărilor, iar dinamoviştii s-au aruncat în atac speriaţi de posibilitatea de a rata toate obiectivele pe acest final de sezon. Bucureştenii au fost privaţi de o lovitură de la 11 metri, după un fault la Andrei Cristea, dar eforturile „câinilor roşii” au fost răsplătite cu 16 de minute înainte de final, când acelaşi Andrei Cristea a împins mingea în plasa clujenilor, după un şut în bară a celuilalt Cristea de la Dinamo, Adrian. Când apele au început să se liniştească în vederea prelungirilor, după ce şi meciul tur s-a terminat tot 1-1, apărarea dinamovistă a adormit la o fază fixă, în minutul 77, iar Traore a trimis mingea pe sub Munteanu. CFR a revenit în avantaj, Dinamo în atac, dar Cosmin Moţi şi Claudiu Niculescu, cu două ratări imense în minutele de prelungire, i-au trimis pe clujeni în a treia finală consecutivă de Cupă. CFR-ul îşi aşteaptă adversarul din finală, ce va fi decis în meciul dintre FC Vaslui şi FC Braşov, iar apoi va merge la Timişoara pentru a încerca să „rezolve” într-o mare proporţie şi problema titlului de campioană.