Primăria comunei Jucu a anunțat că, în perioada 30 iunie – 2 iulie 2026, se vor desfășura acțiuni terestre de dezinsecție pe domeniul public al localității. Campania urmărește combaterea țânțarilor, căpușelor și a altor insecte dăunătoare în zonele de agrement și spațiile verzi din întreaga comună.
Lucrările vor fi efectuate de societatea specializată CCD General Prest și vor acoperi parcurile, locurile de joacă, bazele sportive și zonele cu luciu de apă.
Calendarul acțiunilor: De la spații de joacă la bălțile din comună
Intervențiile autorităților locale sunt eșalonate pe parcursul celor trei zile pentru a acoperi eficient toate satele aparținătoare ale comunei Jucu.
– 30 iunie și 1 iulie: Echipele vor acționa în parcurile și locurile de joacă din satele Jucu de Mijloc, Jucu de Sus, Juc-Herghelie, Gădalin și Vișea. De asemenea, vor fi tratate spațiile exterioare ale bazelor sportive, curtea interioară și parcarea Primăriei Jucu, precum și zonele exterioare din dreptul căminelor culturale.
– 2 iulie: Atenția se va muta spre zonele cu umiditate ridicată, propice dezvoltării larvelor de țânțari. Se va interveni la Bălțile lui Peteanu și la lacul cu nuferi din parcul din Jucu de Mijloc.
Ce substanțe sunt folosite și ce recomandări au autoritățile
Pentru combaterea vectorilor se va utiliza produsul biocid CY 10 (cu o substanță activă pe bază de cipermetrin 10%), un insecticid avizat de Comisia Națională pentru Produse Biocide din cadrul Ministerului Sănătății.
Reprezentanții administrației locale dau asigurări că tratamentele se aplică într-o diluție legală de 2%, respectând normele de siguranță pentru populație și mediul înconjurător. Cu toate acestea, locuitorilor li se recomandă să evite staționarea îndelungată în zonele supuse tratamentului în timpul aplicării substanțelor, iar crescătorii de albine sunt sfătuiți să ia măsuri de protecție pentru stupi pe durata desfășurării acțiunii.
Relațiile economice dintre România și Regatul Țărilor de Jos, la un nivel fără precedent de bun
