De anul viitor, şomerii, care vor refuza un loc de muncă, nu vor mai primi indemnizaţia de şomaj – a hotărât Guvernul.Potrivit legii actuale, ei puteau refuza un loc de muncă aflat la mai mult de 50 de km de casă. Se păstrează prevederea conform căreia îşi pierd indemnizaţia şi cei care nu participă la programe de formare profesională… sau care refuză nejustificat să se încadreze într-un loc de muncă potrivit cu pregătirea lor.
De asemenea, va scădea valoarea indemnizaţiei de şomaj. Schimbările nu îi vor afecta pe cei care se află deja în şomaj.
Related posts
-
Alertă de Cod Portocaliu în Cluj: 351 de farmacii devin puncte de prim-ajutor
Județul Cluj intră sub incidența unui Cod Portocaliu de caniculă și disconfort termic accentuat. Valul de... -
Mii de amenzi de la ISC și sute de șantiere oprite VEZI soluția experților pentru reducerea accidentelor de muncă
Șantierele din România rămân sub lupa strictă a inspectorilor, iar cifrele oficiale arată o realitate îngrijorătoare... -
Inițiativă: Elevii din Jucu, premiați cu biciclete, trotinete și role
Primăria comunei Jucu a găsit o nouă modalitate pentru a-i stimula pe copii să învețe. Ea...
