Sala de concerte a Academiei de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca va găzdui un spectacol de dans şi muzică veche, de la ora 18.00. Acesta va fi oferit de stagiarii Academiei din Sable, un orăşel francez din regiunea Sarthe, care a devenit renumit datorită festivalului de profil pe care îl organizează în fiecare an, din 1979.Cei 33 de stagiari din România, Serbia, Germania, Ungaria şi Bulgaria au participat la cursuri intensive, ţinute în perioada 23 – 27 noiembrie, de către cinci dintre profesorii Academiei din Sable. Cursurile au fost organizate cu ajutorul Centrului Cultural Francez, cu ajutorul sălilor şi instrumentelor muzicale puse la dispoziţie de Academia de Muzică „Gheorghe Dima”.
Related posts
-
Festival național în memoriam pentru una dintre vocile reprezentative ale folclorului transilvănean, la Gilău
Primăria și Consiliul Local Gilău și Casa de Cultură „Dumitru Sopon” Gilău, în parteneriat cu Centrul... -
Cum a fost Sports Festival 2026, ediția cu Simona Halep și Nadia Comăneci
Cea de-a șaptea ediție a Sports Festival a transformat, timp de patru zile, Cluj-Napoca într-o arenă... -
A început ediția jubiliară a TIFF
Cea de-a 25-a ediție a celui mai important festival de film din România, Transilvania International Film...
