Filarmonica de Stat “Transilvania” din Cluj prezinta vineri, 11 septembrie, de la ora 19, in sala studio de concerte a Academiei de Muzica “Gheorghe Dima”, un recital cameral pentru violoncel si pian, continuat duminica, cu un alt recital, in aceeasi locatie si de la aceeasi ora, evenimente muzicale realizate in colaborare cu societatea Artexim si cuprinse in cadrul Festivalului International “George Enescu”.Solistii invitati la Cluj cu aceasta ocazie sunt Laura Buruiana, Martin Tchiba, Remus Azoitei, Eduard Stan. In programul artistic sunt cuprinse lucrari din creatia mai multor compozitori, precum George Enescu, Claude Debussy, Johannes Brahms, Maurice Ravel, Richard Strauss.
Related posts
-
Festival național în memoriam pentru una dintre vocile reprezentative ale folclorului transilvănean, la Gilău
Primăria și Consiliul Local Gilău și Casa de Cultură „Dumitru Sopon” Gilău, în parteneriat cu Centrul... -
Cum a fost Sports Festival 2026, ediția cu Simona Halep și Nadia Comăneci
Cea de-a șaptea ediție a Sports Festival a transformat, timp de patru zile, Cluj-Napoca într-o arenă... -
A început ediția jubiliară a TIFF
Cea de-a 25-a ediție a celui mai important festival de film din România, Transilvania International Film...
