Autoritățile locale din Cluj au decis să transforme Piața Muzeului într-un loc în care sunt organizate diferite evenimente, sub genericul ”Seri de vară”. ”Ne dorim astfel să animăm cetatea pe timp de vară dar şi să promovăm tineri artişti din Cluj-Napoca. Evenimentul presupune o serie de spectacole gratuite în serile de vineri şi sâmbătă ale lunii august, în Piaţa Muzeului. Spectacolele vor conţine muzică live, instrumentală, dans, scenete de teatru, stand-up comedy etc.”, spun reprezentanții Primăriei Cluj-Napoca.Prima reprezentaţie va avea loc vineri, 12 august, ora 20:00 când trupele “Flori de măr” – trupa de folk a Casei municipale de cultură, Om-band – muzică medievală sanscrită şi compania de teatru Viceversa – de asemenea de la Casa municipală de cultură vor susţine primele spectacole.
Related posts
-
Festival național în memoriam pentru una dintre vocile reprezentative ale folclorului transilvănean, la Gilău
Primăria și Consiliul Local Gilău și Casa de Cultură „Dumitru Sopon” Gilău, în parteneriat cu Centrul... -
Cum a fost Sports Festival 2026, ediția cu Simona Halep și Nadia Comăneci
Cea de-a șaptea ediție a Sports Festival a transformat, timp de patru zile, Cluj-Napoca într-o arenă... -
A început ediția jubiliară a TIFF
Cea de-a 25-a ediție a celui mai important festival de film din România, Transilvania International Film...
